فوق تخصص درد در گفت‌وگو با فارس:

هر آنچه در مورد اوزن‌درمانی باید بدانید/ راهکار تسکین ۴۸ ساعته درد مفاصل

شناسه خبر: ODE4MjU /

فوق تخصص درد با اشاره به کاهش تورم و درد مفاصل با روش اوزن تراپی گفت: اغلب افرادی که تحت این درمان قرار گرفته‌اند، بعد از 48 ساعت تسکین درد را تجربه کرده‌اند.

تنکابن24، مجید حیدریان در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس،  بدر مورد اوزن تراپی اظهارداشت: اوزن تراپی به روش درمانی‌ای گفته می‌شود که جزء پزشکی جایگزین است و در این روش درمانی برای بهبودی و درمانی بعضی از بیماری‌ها گاز یا مایع یا محلول اوزن‌دار را از طریق خوراکی، تزریقی، پوستی وارد بدن بیمار می‌کنند.

 

این فوق تخصص درد در خصوص موارد کاربرد ازن درمانی گفت: اوزن پزشکی می‌تواند در درمان درد، التهاب و تخریب تاندون، مفصل یا دیسک های بین مهرهای کمری یا گردنی مؤثر واقع شود. در استفاده از این روش رادیکال‌های آزاد درون اوزن (اکسیژن سوم ازن) با مواد داخل دیسک واکنش داده و موجب کاهش التهاب و درد و کوچک شدن فتق دیسک می‌شود.

 

حیدریان اضافه کرد: در آرتروز مفاصل زانو، شانه و سایر مفاصل که به علت تخریب غضروف مفصلی و وارد شدن آن در فضای مفصلی، منجر به ایجاد التهاب، تورم و درد می‌شود نیز می‌توان از اوزن درمانی استفاده کرد.

 

وی گفت: اوزن تراپی یک روش درمانی جدید است که در آن از گاز اوزنی که توسط دستگاه مخصوصی از اکسیژن به دست می‌آید، استفاده میشود. غلظت اوزن توسط پزشک تعیین می‌شود که بین 20 تا 50 میکروگرم در میلی‌لیتر است.

 

حیدریان گفت: این نوع از اوزن دارای خواص مختلفی است که از جمله آنها می‌توان به خاصیت ضد التهاب بودن، ضد درد بودن و اثرات ترمیمی آن اشاره کرد.

 

این فوق تخصص در گفت: در حالت معمول، جهت درمان آرتروز مفاصل از کاهش فشار و وزن روی مفصل، داروهای ضد التهابی استروئیدی و غیر استروئیدی، تزریق کورتون و هیالاز در مفصل استفاده می‌شود. همچنین در مواردی که تخریب مفصل شانه یا زانو شدید است، با توجه به سن بیمار و شرایط طبی وی بر اساس صلاحدید پزشک، جراحی تعویض مفصل زانو و یا شانه پیشنهاد می‌شود.

 

حیدریان گفت: در مواردی که درمان دارویی مؤثر نیست و بیمار کاندید جراحی نیست میتوان از تزریق 10 سی‌سی گاز اوزن بهره جست که با اثرات ضد التهابی، ضد دردی و ترمیمی آن باعث کاهش التهاب و درد و ترمیم مفصل می‌شود.

 

وی یادآور شد: عوارض جانبی این روش بسیار اندک است. مطالعات بسیاری در مورد اثرات درمانی اوزن تراپی صورت گرفته است. به گزارش متخصصان در سال‌های اخیر بیش از 14 هزار نفر از بیماران مبتلا به فتق دیسک کمر در اروپا با تزریق اوزن بهبود یافته‌اند.

 

حیدریان در پایان گفت: در این روش درمانی، تحت بیهوشی موضعی، اوزن به درون دیسک بیمار تزریق می‌شود و اغلب افرادی که تحت این درمان قرار گرفته‌اند، بعد از 48 ساعت تسکین درد را تجربه کرده‌اند.

انتهای پیام/

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه