اقامتگاه بوم گردی پرداروم تنکابن

شناسه خبر: Nzk3Nzg /

اقامتگاه بوم گردی پرداروم در مساحت 20.000 مترمربعی در دل جنگل های بکر هیرکانی و میان باغات چای قرار دارد.

تنکابن24، در محدوده شهرستان تنکابن (شهسوار) استان مازندران در روستای گرماپشته قرار دارد. دور تا دور روستای گرماپشته را کوه های با پوشش جنگلی به طرز زیبایی پوشانده اند.
اقامتگاه پرداروم در محیطی بکر و دنج در دامنه کوه پوشیده از درختان جنگلی هیرکانی در میان باغ چای قرار دارد که مناظری شگرف از شالیزار های برنج و باغ های چای مدت ها هر گردشگری را مبهوت زیبایی خود می کند. این اقامتگاه با معماری کاملا سنتی با مصالح طبیعی چون چوب درختان و کاه گل محیط پیرامون ، بنا شده است که باعث شده حس بوم گردی را هر چه بهتر به تصویر بکشد. پرداروم دارای 3 اتاق سنتی جهت اقامت گردشگران می باشد که ظرفیت استاندارد 8 نفر و حداکثر 12 نفر را دارا می باشد. در محیط اقامتگاه کارگاه فرآوری چای ، زمین بازی ، تاب درختی هیجان انگیز قرار دارد و در اطراف اقامتگاه نیز مسیر دوچرخه سواری و پیاده روی جنگلی به طول 15 کیلومتر، مسیر آفرود-جنگلی به طول 70 کیلومتر و رودخانه ایی زیبا برای شنا و ماهیگیری برای گذراندن لحظاتی شاداب و مهیج وجود دارد.شروع ساخت اقامتگاه بوم گردی از خاطرات کودکانه آقای گلیج (مالک اقامتگاه ) شروع شده است و خشت خشت آن با دستان پر از عشق ایشان برای تحقق این رویا بنا شده است.
کلمه پرداروم در زبان محلی مردم این منطقه از سر سبزی و پوشش گیاهی جنگلی شکل گرفته و به معنای پر از درخت می باشد.

 

مشخصات

اقامتگاه بوم گردی پرداروم در مساحت 20.000 مترمربعی در دل جنگل های بکر هیرکانی و میان باغات چای قرار دارد. جنس بنا از چوب و کاهگل است به سبک خانه های قدیمی و با همان حال و هوا ساخته شده است. این خانه روستایی در سه اتاق و یک آشپزخانه هیزمی آماده ارائه خدمت به مسافران می باشد. یک اتاق بزرگ تر است و دارای ایوان و دو اتاق دیگر به صورت جدا و کمی بالا تر از اتاق اول قرار دارند. بر دیوار کاه گلی اتاق ها ، ابزارهای چوبی و سفالی قدیمی آویخته شده و چوب های سقف آن با کاه گل های ورز داده شده که به طور باور نکردنی به هم متصل شده اند. اقامتگاه بوم گردی پرداروم دارای یک حمام و سرویس بهداشتی مشترک می باشد و آن چیزی که حتما نظرتان را جلب می کند نوع خاص معماری سرویس بهداشتی آن می باشد که به صورت کلبه چوبی کوچک طراحی شده است.

برای رسیدن به اقامتگاه که در بالای تپه قرار دارد باید از مسیر جنگلی 500 متری ، با شیب 40 درجه بالا رفت که این امر در صورتی که ورزشکار نباشید باعث می شود در طول مسیر نیاز به استراحت دو سه دقیقه ای داشته باشید تا ،نفسی بگیرید. طی کردن این مسیر به این دلیل که از کنار باغ چای و درختان سنوبر گذر خواهید کرد بسیار لذت بخش خواهد بود.. البته این شیب باعث شده که افراد سالخورده و افرادی که به هر دلیل کم توانند کمتر این اقامتگاه را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب کنند. اما برای این دسته از مسافران هم پیشنهاد هیجان انگیزی داریم؛ طی کردند این مسیر زیبا با اسب! که با هماهنگی قبلی می توانید اسبی را برای بالا رفتن تا اقامتگاه داشته باشید.

برای اینکه گردشگران هر چه بیشتر با فضای زندگی روستایی-سنتی آشنا شوند روشنایی اتاق های اقامتگاه بوم گردی پرداروم به وسیله چراغ های قدیمی نفت سوز و فانوس تامین می شود و البته روشنایی حیاط و باغ