معاون مرکز مدیریت بیماری‌‌های واگیردار وزارت‌بهداشت:

افزایش سگ‌های ولگرد در شهرها نگران‌کننده است/ آغاز طرح زنده‌گیری سگ‌های ولگرد

شناسه خبر: NzgzMTA /

معاون مرکز مدیریت بیماری‌‌های واگیردار وزارت بهداشت با اشاره به اینکه امروزه افزایش جمعیت شهرنشینی در زمینه بیماری هاری نگران‌کننده است، گفت: وجود سگ‌های ولگرد در جمعیت شهری که روز به روز در حال افزایش است باعث نگرانی می‌شود.

تنکابن24، محمود نبوی در کارگاه بین‌المللی کنترل و پایش بیماری هاری به میزبانی پژوهشکده شمال انستیتوپاستور آمل، اظهار کرد: برگزاری این کارگاه آموزشی با حضور نمایندگان کشورهای مختلف دنیا می‌تواند گام مهمی در راستای کنترل هاری و استفاده از دانش دیگر کشورها باشد.

وی با اشاره به اینکه امروزه افزایش جمعیت شهرنشینی در زمینه بیماری هاری نگران‌کننده است، افزود: وجود سگ‌های ولگرد در جمعیت شهری که روز به روز در حال افزایش است باعث نگرانی می‌شود.

معاون مرکز مدیریت بیماری‌‌های واگیردار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خاطرنشان کرد: آمار میزان گزش حیوانات طی سال‌های گذشته تاکنون دو برابر شده و باید با برنامه‌ریزی مدون و همکاری همه دستگاه‌ها و نهادها برای کنترل و حذف هاری گام سازنده برداشت.

این مسؤول با اعلام اینکه علاوه بر وزارت بهداشت و درمان باید همه سازمان‌ها و نهادها پای کار بیایند زیرا به تنهایی نمی‌توان کاری از پیش برد، یادآور شد: سازمان شهرداری‌ها هم باید با همکاری لازم کمک حال باشد تا زنده‌گیری سگ‌ها در چندین شهر به صورت پایلوت راه را برای اجرای سراسری این طرح بزرگ هموار کند.

نبوی با اشاره به آغاز پایلوت طرح زنده‌گیری سگ‌های ولگرد در چندین شهر کشور، بیان کرد: سگ‌های بدون استفاده با زنده‌گیری عقیم می‎شوند هر چند وجود مرزهای متعدد ایران با کشورهای همسایه افزایش برخی بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان را آسان کرده است.

وی با اعلام اینکه برخی همسایگان ایران این روزها درگیر جنگ و بی‌نظمی در کشورشان هستند، تصریح کرد: باوجود درگیری و جنگ نمی‌توان انتظار داشت در این کشورها مسائل بهداشتی جدی گرفته شود.

معاون مرکز مدیریت بیماری‌‌های واگیردار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه هاری در مناطق مرزی ایران بیشتر از دیگر نقاط شیوع دارد، گفت: بیش از 100 هزار مورد گزش توسط سگ و دیگر حیوانات در کشور گزارش می‌شود که در دهه گذشته تنها 10 مورد مرگ بر اثر ابتلا به هاری گزارش شد.

این مسؤول در پایان با اشاره به پرداخت تا 40 درصد هزینه‌ها برای خرید داروهای واکسیناسیون هاری، بیان کرد: برای واکسیناسیون و مقابله با بیماری هاری هزینه‌های زیادی هر ساله در کشور پرداخت می‌شود هر چند با افزایش جمعیت و وجود سگ‌های بی‌سامان این معضل بزرگ رو به افزایش است.

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه