رشد تکدی‌گری در فریدونکنار/ آسیبی که متولی ندارد!

شناسه خبر: NzgwNjE /

متاسفانه در شهرستان فریدونکنار متکدیان رشد قارچ‌گونه‌ای داشته‌اند و روز به روز بر تعدادشان افزوده می‌شود در حالی که جای خالی مسئولان در جمع آوری این متکدیان نیز بسیار پررنگ دیده می‌شود.

تنکابن24 به نقل از بصیرنیوز، تکدی‌گری نمونه یک آسیب بزرگ اجتماعی است و زمینه‌ساز گسترش و شیوع آسیب‌های بی‌شمار دیگر نیز می‌شود.
 
آسیب‌شناسان اجتماعی دلیل عمده تکدی و تکدی‌گری را عواملی مانند فقر، بیکاری، مهاجرت از روستاها و شهرهای کوچک، پایین بودن درآمد از شغلی اصلی و جبران آن با تکدی‌گری می‌دانند.
 
چرا تکدی‌گری؟!
کارشناسان برخی عوامل مانند داشتن بیماری و تهیه هزینه‌های درمان خود یا خانواده، فرار از منزل و کسب درآمد از طریق تکدی‌گری، مشکلات جسمی و روحی و روانی، کهولت سن و از کارافتادگی و تهیه هزینه زندگی را از مهم‌ترین دلایل این امر می‌دانند.
 
اعتیاد و تهیه هزینه موادمخدر مصرفی، طلاق والدین، سوددهی بدون زحمت و سرمایه، پنهان‌سازی کارهای خلاف مانند خرید و فروش را نیز می‌توان از مهم‌ترین دلایل این امر دانست.
 
در گذشته همواره افرادی را با لباس پاره و مندرس در خیابان می‌دیدیم که با داشتن یک کاسه در دست از مردم تقاضای کمک می‌کردند و این شیوه تکدی‌گری سال‌ها متدوال بود، اما مدتی است که شیوه‌های تکدی‌گری تغییر کرده و افرادی که گریم خود را معلول جلوه می‌دهند، با لباس‌های شیک جلوی آدم را می‌گیرند و خیلی مودبانه تقاضای پول می‌کنند.
 
سبک‌های جدید تکدی‌گری!
برخی از متکدیان نیز با یک نسخه پزشک در دست، تقاضای پول می‌کنند و تعدادی نیز از مردم می‌خواهند پول کرایه تاکسی به آنها دهند تا به مقصد مورد نظرشان برسند.
 
در برخی از موارد نیز اگر مبالغ کمی به افراد متکدی داده شود، با حالت قهر آن را پس می‌دهند و می‌گویند با این پول نمی‌توانند کاری کنند.
 
بر اساس این گزارش، متاسفانه در شهرستان فریدونکنار، متکدیان رشد قارچ‌گونه‌ای داشته‌اند و روز به روز بر تعدادشان افزوده می‌شود.
 
رشد روزافزون تکدی‌گری
اگر با پای پیاده در فریدونکنار قدم بزنید حضور آنها را در هر چند متر به خوبی مشاهده خواهید کرد، اما این فقط گوشه‌ای از حضور آنها به صورت آشکارا در شهرستان است.
 
در شیوه‌ای دیگر، متکدیان در فریدونکنار با حضور در سردرب منازل و یا محل کسب اقدام به دریافت پول می‌کنند و در ازای مبالغ کم راضی نمی‌شوند.
 
بنیادهای نابنیاد
اما آنچه بیش از این موارد در فریدونکنار می‌تواند مورد توجه قرار بگیرد، فعالیت‌های انجمن‌های مردم نهاد است که در زمینه‌های متفاوتی مشغول به فعالیت هستند، اما در این زمینه ورود نمی‌کنند.
 
جای خالی مسئولان در جمع آوری این متکدیان نیز بسیار پررنگ دیده می‌شود و جای تعجب دارد، هیچ‌گونه اقدام عملی در زمینه برخورد مستمر و مناسب با این معضل اجتماعی صورت نمی‌گیرد و همچنان رشد قارچ‌گونه آنها ادامه داد.
 
این عمل نامبارک به هر حال چهره نامناسبی به شهر می‌دهد و لزوم ورود مسئولان این شهرستان را می‌طلبد، چرا که با برخورد شایسته با این افراد امنیت شهر نیز تامین می‌شود.

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه