معرفی بنای تاریخی:

حمام امیر اسعد تنکابن+ عکس

شناسه خبر: Nzg5MDU /

حمام امیراسعد تنکابن در روستای بالااشتاج از توابع دهستان دوهزار بخش خرم‌آباد شهرستان تنكابن قرارگرفته و ساخت این اثر مربوط به اواخر دوره قاجار است و چون بانی و مالك اولیه آن امیر اسعد فرزند سپهسالار تنكابنی بود به حمام امیر اسعد معروف شد.

به گزارش تنکابن24، حمام‌ها از دیگر بناهای غیرمذهبی ایران هستند که در شهرها و روستاهای مختلف کشور احداث‌شده‌اند. امروزه کم‌وبیش در هر روستا و آبادی حمامی وجود دارد که برخی از آن‌ها بجای مانده از زمان‌های قبل بوده و اکثراً نیز مدرنیته شده‌اند.

 گفتنی است که امروزه به‌سرعت حمام‌هایی با تیپ سنتی می‌روند که جای خود را به حمام‌های مدرن امروزی با فضاهایی متفاوت از حمام‌های تاریخی سپرده و از صفحه روزگار محو شوند و اصولاً اگر هم به حیات خود ادامه می‌دهند نقش و کارکرد اصلی خود را ازدست‌داده به‌نحوی‌که عموماً متروک گشته و یا بندرت در کاربری غیر از کاربری اصلی خود و به‌عنوان‌مثال موزه و یا چایخانه و نظیر آن مورد بهره‌برداری قرارگرفته‌اند.

 درواقع با افول دوره حمام‌های سنتی، سنت‌ها و سبک‌های استحمام به شیوه سنتی نیز به‌شتاب رنگ‌باخته و از بین رفته‌اند. جماعت دلاکان، حجامتگران و...به‌تدریج جای خود را در عالم واقع به تاریخ داده‌اند و دیگر اثری از آن‌ها نیست.

اصولاً این نوع از ابنیه سنتی با تمامی زوایا و سنت‌های حاکم بر خود که در طول صدها سال به‌مرور شکل‌گرفته و تکامل‌یافته‌اند، به‌طورکلی یکجا به ضمیر فراموشی سپرده‌شده‌اند.

 

1- موقعیت طبیعی اثر:

این اثر در دامنه شمالی البرز مركزی و در ارتفاع 870 متری از سطح دریای خزر و در غرب رودخانه دو هزار و در ارتفاع 200 متری از رودخانه ذکرشده واقع شده است. اطراف آن را کوه‌ها و خانه‌های اهالی روستا احاطه کرده است.

 

2- موقعیت مکانی اثر:

این اثر در روستای بالا اشتاج از توابع دهستان دو هزار بخش خرم‌آباد شهرستان تنكابن قرارگرفته و فاصله آن تا شهر خرم‌آباد كه در شمال آن واقع‌شده 22 كیلومتر و تا مركز شهر تنكابن 28 كیلومتر است. اثر در 40 متری شمال مسجد بالا اشتاج قرارگرفته و در غرب آن منزل مسكونی آقای ارسلان عبداله بیگی و در سمت شرق آن خانه علی نصرت عشوریان واقع شده است.

 

3- تاریخچه و وجه‌تسمیه اثر:

ساخت این اثر مربوط به اواخر دوره قاجار است و چون بانی و مالك اولیه آن امیر اسعد فرزند سپهسالار تنكابنی بود به حمام امیر اسعد معروف شد.

 

4- مشخصات اثر:

مصالح بكار رفته در اثر سنگ و آجر بوده و قطر دیواره‌ها بین 70 سانتیمتر تا 30/1 متغیر است. دارای گنبد آجری هست و ابعاد آجرها 4×22×22 سانتیمتر می‌باشد. این حمام دارای یك ورودی در سمت شمال شرقی و پس‌ازآن دارای یك دالان ورودی به سمت غرب است كه به قسمت اندرونی حمام راه پیدا می‌کند. فضای داخلی حمام در قسمت ازاره به ارتفاع 70 سانتیمتر با کاشی‌های به ابعاد 17×17 سانتیمتر كار شده است كف حمام نیز با موزاییک فرش شده بوده است.

 

5- ویژگی‌های خاص اثر:

 از ویژگی بارز این بنا اجرای طاق كلمبو آجری برای پوشش‌های قسمت‌های مختلف و بکار رفتن مصالحی چون سنگ در بنا می‌باشد.

 

6- نوع بهره‌برداری قبلی و فعلی از اثر:

در دو دوره این حمام مورداستفاده قرار گرفته بود یكی دوره ساخت اثر كه مربوط به اواخر دوره قاجار می‌باشد و یك دوره كه از سال 1335 شمسی این بنا دوباره تعمیر شده و تا سال 1363 مورد استفاده قرار داشت و در حال حاضر متروكه باقی مانده و به حال خود رها شده است.

 

تصویر نمایی از رگ چینی آجری گنبد در حمام امیر اسعد روستای بالااشتاج تنکابن

 

تصویر نمایی از قوس‌های داخلی حمام امیر اسعد روستای بالااشتاج تنکابن

 

تصویر نمایی از محوطه پیرامون در حمام امیر اسعد روستای بالا اشتاج تنکابن

 

تصویر نمایی از آسیب‌های موجود در حمام امیر اسعد روستای بالااشتاج تنکابن

 

تصویر نمای کلی حمام امیر اسعد روستای بالااشتاج شهرستان تنکابن، دید از غرب

 

تصویر نمایی از ورودی حمام امیر اسعد روستای بالااشتاج تنکابن

 

تصویر نمایی از قسمت‌های داخلی حمام امیر اسعد روستای بالااشتاج تنکابن

 

تصویر نمایی از حوضچه در حمام امیر اسعد روستای بالا اشتاج تنکابن

 

تصویر نمایی از کاشی‌های موجود در حمام امیر اسعد روستای بالااشتاج تنکابن

 

تصویر نمایی از کاشی‌های موجود در حمام امیر اسعد روستای بالااشتاج تنکابن

 

تصویر نمایی از کاشی‌های موجود در حمام امیر اسعد روستای بالااشتاج تنکابن

 

 تصویر نمایی از قسمت‌های فروریخته در حمام امیر اسعد روستای بالااشتاج تنکابن

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه