وبگاهی عربی گزارش داد

درخواست کمک مسعود بارزانی از آمریکا

شناسه خبر: Nzg3Mjg /

یک مسئول عراقی می‌گوید بعد از آنکه دولت کردستان عراق، حل بحران با بغداد را دور از دسترس دید، در چندین تماس خواستار دخالت فوری آمریکا شد.

تنکابن24 به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک مسئول عراقی که نامش فاش نشد، به وبگاه خبری «العربی الجدید» (چاپ لندن) گفته است که دولت کردستان عراق بعد از وخیم شدن تنش میان اربیل و بغداد و مسائل کرکوک، اربیل خواستار دخالت فوری آمریکا در مسئله شده است.

طبق این گزارش، دولت کردستان بعد از مسائل کرکوک [که تحت کنترل بغداد قرار گرفت] تماس‌هایی با طرف آمریکایی برقرار کرده و خواستار دخالت فوری برای حل بحران شده است. 

این مسئول عراقی توضیح داد که «خطر و زیان بزرگی که منطقه مسعود بارزانی رئیس منطقه کردستان بدان دچار شد، او را به سمت آمریکا سوق داد تا دست به دامان این کشور شو زیرا که نگران سرنوشت اقلیم بود و ترسید که آنچه طی سالیان بنا کرده، [یک‌شبه] فرو ریزد». 

به گفته این مسئول عراقی، بعد از این تماس‌ها، آمریکا با «فؤاد معصوم» رئیس جمهور عراق چندین تماس گرفته و با او برای حل بحران از طریق گفت‌وگو توافق کرده است اما [طرف آمریکایی] هیچ تماسی با بغداد نگرفته است که معنایش این است که واشنگتن به بغداد تحمیل کرده که فرمانبردار باشد.

العربی الجدید افزود: در پی بیانیه وزارت خارجه آمریکا، فؤاد معصوم بیانیه‌ای صادر و همه را به «گفت‌وگوی عمیق و توقف فوری تهدیدها» دعوت کرد و گفت که «برای دفع خطرهای تفرقه... باید باب گفت‌وگو باز شود...». 

«محمد عثمان» نماینده پارلمان عراق از حزب «اتحادیه میهنی کردستان» می‌گوید که «طرف‌های کردها، همه‌شان هیچ اعتراضی به طرح‌های آمریکا برای حل بحران با بغداد ندارند». او به العربی الجدید گفت که «ما به عنوان طرف کردی، برای گفت‌وگو و مذاکره جهت تأمین امنیت و ثبات منطقه کاملا آمادگی داریم چرا که جنگ و تاراج به سود هیچ طرفی نیست». 

او از دخالت امریکا استقبال کرد و گفت که «ابتکار خوبی است. همه طرف‌های سیاسی به آن نیاز دارند و بغداد نیز باید با هر طرحی که به سود کشور و باز شدن درهای گفت‌وگو به عنوان تنهاترین راه حل بحران است، موافقت کند». 

العربی الجدید نوشت: ناظران سیاسی می‌گویند که دخالت آمریکا به مثابه آخرین امید نجات مسعود بارزانی است که خیلی چیزها را به دلیل این بحران از دست داد و تلاش می‌کند از تبعات آن کمک کند. 

به گفته «عدنان العبیدی» تحلیلگر عراقی، «وضعیت بارزانی خیلی بد است و گام‌هایش برای برگزاری همه‌پرسی، همه آرزوهای کُردها را بر باد داد و اتحاد آنان را دچار دودستگی کرد؛ چیزی که سبب شد تا برای جبرانش دست به دامان آمریکایی‌ها شود». 

انتهای پیام/ص 

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه