به مناسبت هفته خبرنگار

واژه مقدس خبرنگار توسط عده‌ای آلوده به مطامع شخصی شده است/ دستگاه‌های مربوطه در فکر باشند که مبادا خبرنگاران از رسالت اصلی خود دور شده و سفارشی نویس و ریپرتاژی شوند

شناسه خبر: NzU0OTM /

خبرنگار واژه مقدسی است که با چند دلال و خبر فروش و كاسب متفاوت است. افرادی هستند که كلمه مقدس خبرنگار را آلوده به مطامع خود کرده‌اند و برای کسب شهرت یا جاه و مقام وارد این عرصه شده‌اند اما منظور ما از خبرنگار همان خبرنگارانی است كه با عشق قلم می‌زنند و با تمام وجود و در نهايت همه مشكلات روزمره زندگی، خویش را به صاحبان زر و پول و تراول نمی‌فروشند.

به گزارش تنکابن24، «ن وَ اَلْقَلَمِ وَ مٰا يَسْطُرُونَ» نون، سوگند به قلم و آنچه می‌نویسند.

هرساله 17 مردادماه سالروز شهادت محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی مستقر در مزار شریف افغانستان، بهانه است برای حکایت از رهپویانی که با قلم و کاغذ و دوربین میثاق بسته‌اند.

روزی که با خون نگاشته شده، فرصتی است برای یادآوری ارزش و اهمیت حرفه‌ی شریف خبرنگاری و قدردانی از زحمات طاقت‌فرسای فعالان عرصه آگاهی و روشنگری.

جان  نباشد جز خبر در  آزمون       هر که  را  افزون خبر، جانش فزون
اقتضای جان چو ای دل، آگهی است   هر که آگه‌تر بود، جانش قوی است

 

حرفه‌ی خبرنگاری را به جرأت می‌توان به‌عنوان یکی از مشاغل سخت و طاقت‌فرسا عصر حاضر٬ محسوب کرد. این خبرنگاران و رسانه‌های بی‌طرف هستند که همواره به‌عنوان چشمان تیزبین جامعه، عملکرد اصحاب قدرت را رصد می‌کنند و در راستای ارتقای سطح بصیرت و آگاهی جامعه، پرتلاش و بی‌منت و باهمت مضاعف و کار بی‌وقفه خویش،‌ پویایی،‌ دانایی،‌ نشاط و بالندگی را برای جامعه به ارمغان می‌آورند.

اگر در سنوات گذشته رسانه‌های بیدار و خبرنگاران مستقل و مردمی می‌توانستند آزادانه به امورات اجرایی نظارت صحیحی داشته باشند و مجریان و ناظران را زیر ذره‌بین نقد، نظارت کنند؛ هرگز شاهد فجایع صورت گرفته در عرصه‌های مختلف اقتصادی٬ اجتماعی، سیاسی، غارت ثروت ملی، اختلاس‌های هزاران میلیاردی، حقوق‌های نجومی و قراردادهای ننگین ... نبودیم.

خبرنگاران مستقل و مردمی همواره تخلفات و ناعدالتی‌ها را آشکار و ضایع کنندگان احتمالی حقوق ملت و کشور را در تنگنا قرار می‌دهند و در این راه از ناامنی شغلی، انواع تهدیدها و مشقت‌ها رنج می‌برند.

باوجود همه این ناملایمات و دشواری‌ها، استوارانه در مسیر رسالت رسانه‌ای خویش ایستادند خبرنگارانی که قلم‌هایشان بیان حقیقت،‌ دل‌هایشان طعم صداقت و وجودشان منشأ گریز از جهالت است.

 

امروز از خودمان می‌پرسیم و می‌گوییم، می‌گوییم از دردودل‌هایمان و حرف‌های تکراری هرساله تا شاید این بار کارگشا شود و مجبور نباشیم سال آینده و سالیان بعدتر آن‌ها را بازگو کنیم.

 

خودشیفتگی مدیران برای انتشار عکس‌ها به‌جای ارائه خدمات به خبرنگاران

سهیلا محمدی خبرنگار خبرگزاری مهر در گفت‌وگو با تنکابن24، عدم امنیت شغلی، رشد قارچ‌گونه خبرنگاران بدون سواد رسانه‌ای، سطح پایین انتقادپذیری مدیران و خودشیفتگی آنان برای انتشار عکس‌ها به‌جای ارائه خدمات را از اهم مشکلات خبرنگاران عنوان کرد و از مسئوولان خواست تا شعار دادن را کنار گذاشته و وارد میدان عمل شوند.

 

 

محمد عسگرخواه عکاس خبری گفت: اولین تصویری که در ذهن من تداعی می‌شود، ساماندهی و نظم در ساختار تشکیلاتی این صنف است. اهمیت به این هنر و صنعت در نزد مسؤولین و ایجاد فضایی بی‌دغدغه برای این قشر به‌طوری‌که بتوانند درست ببینند و بجا تحلیل کنند و عادلانه منتقل نمایند.

 

وی این موارد را در اجرای بی‌نقص رسالت خبرنگاری مهم دانست و افزود: گر چه درون خبرنگاران طوفانی‌ است از دل‌مشغولی‌های روزمره جامعه که رسالت او را سنگین‌تر می‌سازد، بنده به‌عنوان یک عکاس خبری و فیلم‌ساز که افتخار هم‌نشینی در این خانواده بزرگ فرهنگی را دارم، برای این قشر فرهیخته و دانش‌محور آرامش خاطر آرزو می‌کنم.

برخورد حزبی با خبرنگاران در تنکابن

فاطمه داجلری خبرنگار خبرگزاری فارس شهرستان تنکابن اظهار کرد: هرسال در این روز از این قشر بسیار مهم جامعه یاد می‌شود و شروع می‌کنند به شمردن مشکلات خبرنگاران، اما خبری از پیدا کردن راهکار مناسب نیست و این روند همچنان ادامه دارد.

وی افزود: خبرنگار رسالتش اطلاع‌رسانی، شفافیت و آگاهی‌بخش است. حرفه‌ای که شب و روز ندارد و باید همواره در پی خبر بوده و صادقانه بنویسد. او می‌نویسد برای ساختن کشوری آباد برای ایران و ایرانی.

 

داجلری با بیان اینکه جایگاه خبرنگار در شهرستان تنکابن به‌خوبی دیده نمی‌شود و با آن حزبی و جناحی برخورد می‌شود، تصریح کرد: واژه مظلومیت را نیز باید در کنار نام خبرنگاران نهاد زیرا سطح پایین درآمد، بیمه نشدن و جناحی عمل کردن مسئوولان در بین خبرنگاران موجب آسیب به این قشر فداکار جامعه شده است که علی‌رغم این ناملایمات، به عشق انعکاس واقعیت‌ها، از آن چشم‌پوشی می‌کند.

 

محمدرضا نوروزی مسئوول بسیج رسانه شهرستان تنکابن نیز مشکل اساسی خبرنگاران را عدم تمکین صاحبان امتیاز و مدیران مسئول نشریات و خبرگزاری‌ها در بیمه خبرنگاران عنوان کرد و افزود: ازدیاد نشریات محلی سطح کیفی رسانه‌های مکتوب را پایین آورده است و داشتن رابط خانه مطبوعات در سطح شهرستان‌ها به تشکیل پرونده خبرنگاران و یا تکمیل پرونده اصحاب رسانه کمک بسیاری می‌تواند بکند که متأسفانه این ارتباط وجود ندارد.

 

واژه مقدس خبرنگار توسط عده‌ای آلوده به مطامع شخصی شده است

حدیثه گلی نیک خبرنگار تنکابن24 نیز با بیان اینکه خبرنگار واژه مقدسی است که با چند دلال و خبر فروش و كاسب متفاوت است، گفت: افرادی هستند که كلمه مقدس خبرنگار را آلوده به مطامع خود کرده‌اند و برای کسب شهرت یا جاه و مقام وارد این عرصه شده‌اند اما منظور ما از خبرنگار همان خبرنگارانی است كه با عشق قلم می‌زنند و با تمام وجود و درنهایت همه مشكلات روزمره زندگی، خویش را به صاحبان زر و پول و تراول نمی‌فروشند.

 

وی اضافه کرد: زياد داريم خبرنگاران واقعی كه سال‌هاست ضعف‌ها را از سر دلسوزی می‌نویسند و موفقیت‌ها را پروبال می‌دهند و مقابل کجی‌ها می‌ایستند و از زرق‌وبرق‌های گوشه سبز برخی مدیران کج‌اندیش چشم‌پوشی می‌کنند و صورت خویش را با سیلی سرخ نگه می‌دارند تا با قامتی استوار اصالت قلم را پاس بدارند.

 

خبرنگار تنکابن با اشاره به اینکه برخی از خبرنگاران بعد از سال‌ها قلم‌زدن در این حرفه هنوز نمی‌توانند به فردای خود امیدوار و مطمئن باشند، تصریح کرد: امروز کمتر خبرنگاری را می‌توان یافت که دغدغه مشکلات شخصی را نداشته باشد و تنها به فکر تهیه اخبار و تحلیل و نقد آن‌ها باشد؛ بنابراین باید دستگاه‌های مربوطه نگران این مسئله باشند که مبادا ادامه این وضعیت خبرنگاران را از رسالت اصلی خود دور کرده و سفارشی نویس و ریپرتاژی شده و آن را بر اخبار و گزارشات واقعی ترجیح دهند.

 

تحقق جامعه پویا به مدد روشنگری و اطلاع‌رسانی اصحاب رسانه

عدم امنیت شغلی در حرفه خبرنگاری و روزنامه‌نگاری موجب شده امروز شاهد ظهور چهره‌هایی درهم‌ریخته و درعین‌حال متزلزل از درون این حرفه باشیم، ترس از بیکاری و همچنین نداشتن یک درآمد حداقل و کافی برای گذران زندگی، باعث شده حرفه خبرنگاری دچار ضعف و سستی شود.


در عصری که کثرت و سرعت تبادل اطلاعات، خبرنگاران امین را به سرمایه‌ای برای حفظ آگاهی جامعه بدل کرده است، دانش و تعهد اصلی‌ترین سرمایه خبرنگاران در ایفای رسالتشان در خدمت به مردم است؛ چراکه تحقق جامعه پویا جز به مدد روشنگری و اطلاع‌رسانی اصحاب رسانه صورت نخواهد پذیرفت.
 

بدون تردید حفظ و ارتقای جایگاه خطیر خبر و قلم در جهت تعمق اطلاع‌رسانی و ترویج و نهادینه کردن فضائل مدنی و اخلاقی در جامعه از سیاست‌ها و برنامه‌های محوری نظام مقدس جمهوری اسلامی می‌باشد و تحقق این هدف درگرو تعامل و همکاری دوسویه اصحاب رسانه و خبر ازیک‌طرف  و حاکمان و دولت‌مردان از طرفی دیگر است.

 

 

 

 

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه