وجدان جمعی اصحاب رسانه، مبین نخبگی جامعه است

شناسه خبر: NzU0ODA /

رسانه، خبرنگار و اصحاب رسانه هرکدامشان به‌تنهایی شخصیت دارند و وجدان جمعی اصحاب رسانه است که آینده این حرفه و نخبگی جامعه را تعیین می‌کند.

به گزارش تنکابن24، بی‌شک اهمیت تبادل اطلاعات و انعکاس اخبار در جامعه کنونی امری است که همه شهروندان بر آن صحه خواهند گذاشت. موضوعی که جدا از جنبه‌های خبری و اطلاعی آن باعث ایجاد جنبه‌های نظارتی و مطالبه گری در بین شهروندان گشته است که در برخی موارد در همراهی با رسانه‌ها موضوعی تبدیل به مطالبات عمومی شهروندان می‌شود.

 

قلم و اندیشه خبرنگاران و اصحاب رسانه باید در چارچوب شرع و منافع ملی، آزاد باشد. واقعیت‌ها را آشکار کند و آشکارها را نهان سازد و این‌گونه است که ارزش و قداست آن حفظ می‌شود.

اما در چند سال اخیر، چالشی مهم و فراگیر، گریبانگیر رسانه‌ها شده است. رشد قارچ گونه رسانه‌های نوشتاری و مجازی به‌تبع گسترش فضای مجازی است. گویا برخی کباب داغ را در نان داغ رسانه دیده‌اند و به همین سبب، رو به رسانه آورده‌اند و قلمشان را که باید در مسیر اخلاق و صداقت باشد در خدمت تزویر و تمجید بکار گرفته‌اند تا بتوانند در این کسادی اقتصاد و نبود شغل لقمه چرب و نرمی را برای خود جدا کنند.

رسانه، خبرنگار و اصحاب رسانه هرکدامشان به‌تنهایی شخصیت دارند و وجدان جمعی اصحاب رسانه است که آینده این حرفه و نخبگی جامعه را تعیین می‌کند.

بنابراین باید تلاش کنند تا از بروز و ظهور افراد و جریانات منفعت‌گرا در پوشش این رسالت سنگین جلوگیری کنند و خود مراقب حیثیت اجتماعی حرفه خود باشند.

هرچند معتقد هستم که «مطبوعات آزاد» به‌عنوان رکن چهارم دموکراسی است و مسئولان و متولیان امر باید فضا را برای اصحاب رسانه و فعالان مدنی جهت انجام رسالت خبری و انعکاس واقعیت‌های موجود جامعه فراهم ساز‌ند اما در این میان نیز خبرنگاران و قلم بدستان و فعالان مدنی هم صداقت در گفتار و عدالت در انعکاس اخبار را باید سرلوحه کارشان قرار دهند و با نقد منصفانه و نگاه کارشناسی شده به تصمیمات و اعمال و برنامه‌های دستگاه‌های مختلف موجبات رشد و پیشرفت شهر و کشور را رقم بزنند و از نگاه‌های جناحی و بهره‌وری منافع مالی و رانت و... دوری گزینند.

 قطعاً افکار عمومی و دادگاه وجدان اجتماعی، خود ناظران قوی بر عملکردشان خواهد بود به امید آنکه تا زمانی که این رسالت سنگین بر دوشتان است، چشم بینا و قلم رسای شهروندان و سبب کاهش کاستی‌ها و افزایش راستی‌ها باشید.

 

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه