روحانی رادیکال‌تر از همیشه/ استدلالی از روحانی که فلسفه عاشورا را زیر سوال برد!

شناسه خبر: NzE3NjQ /

«امیر‏المؤمنین(ع) مبنای ولایت و حکومت را نظر و انتخاب مردم می‌داند، هر کسی شما او را برگزید به عنوان ولیّ خودتان و رهبر جامعه، من هم اطاعت می‌کنم، من هم می‌شونم و اجرا می‌کنم». این بخشی از اظهارات روحانی است، اظهاراتی که بسیاری از مردم ایران اسلامی را به واکنش وا داشت.

تنکابن24 به نقل از بلاغ، «امیر‏المؤمنین (ع) مبنای ولایت و حکومت را نظر و انتخاب مردم می‌داند، هر کسی شما او را برگزید به عنوان ولیّ خودتان و رهبر جامعه، من هم اطاعت می‌کنم، من هم می‌شونم و اجرا می‌کنم». این بخشی از اظهارات روحانی در دیدار و ضیافت افطار جمعی از پزشکان و اساتید دانشگاه‌ها بوده است، اظهاراتی که بسیاری از مردم ایران اسلامی را به واکنش وا داشت.

روحانی که از سوی رهبر انقلاب اسلامی در دیدار کارگزاران نظام با رهبری مورد تذکرهای جدی قرار گرفت، به جای پیگیری این اشاره‌ها و توصیه‌های دلسوزانه رهبری، سعی در مدیریت افکار عمومی و تغییر آن به سمت و سویی نامعلوم داشت و در دیدار با جمعی از پزشکان و اساتید دانشگاه‌ها به بیان سخنان پرداخت که از سوی یک طلبه حوزه بسیار بعید بود.

در این خصوص امیر سادات کرمی کارشناس مسائل سیاسی و مسئول فرهنگی بسیج دانشجویی مازندران، با بیان اینکه صحبت‌های روحانی کار عملیات روانی دولت است، اظهار کرد: روحانی به خوبی می‌داند سخنان حضرت علی(ع) در خطبه برای پیش از امامت ایشان است.

وی با اشاره به اینکه خطبه حضرت علی(ع) در نهج البلاغه برای حکومت است نه ریاست یک قوه، تصریح کرد: روحانی تنها رئیس یک قوه است و اینطور نیست که یک فرد برای قوه مجریه انتخاب می‌شود یعنی حکومت تغییر کرده است.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه رئیس جمهور رای انتخابات را رفراندوم حکومتی تعبیر کرد، گفت: اگر اینطور بود بقیه روسای جمهور باید به امام و رهبری می‌گفتند شما بروید در حوزه‌ها و ما کشور را اداره می‌کنیم.

روحانی تنها یک رئیس جمهور است

کرمی با اشاره به اینکه روحانی تنها یک رئیس جمهور است و تاریخ مصرف 4 ساله دارد، اظهار کرد: خطبه امام علی(ع) در خصوص نوع حکومت است و ایشان حکومت اسلامی را انتخاب کردند اما رئیس جمهور فردی است که باید در حوزه اجرای قوانین، در بحث عمرانی و آبادای کشور با رای مردم انتخاب شود و فعالیت کند.

وی افزود: اگر جمله روحانی را مبنا قرار دهیم به این معنی است که تمامی 23 میلیون نفری که به روحانی رای دادند مخالف حکومت اسلامی و رهبری هستند که حرفی کاملا زشت و گستاخانه است.

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اینکه روحانی باید بداند تمام کسانی که رای می‌دهند به نظام اسلامی اعتماد دارند و این اعتماد به واسطه درایت رهبری به دست آمده است، گفت: اگر این گونه که روحانی استدلال کرد، بنی صدر 11 میلیون رای و امام راحل 2 میلیون رای داشت.

کرمی با بیان اینکه در 22 خرداد امسال رهبری در جمع کارگزاران چند تذکر جدی به روحانی دادند، خاطرنشان کرد: باید متاسفانه این چنین گفت دولتی که رهبر جامعه برای قیاس کارهای اقتصادی، سیاسی و فرهنگی از قاجار در این 4 سال مثال می‌زند و از بحث امنیتی به دولت بنی صدر در سال 59 اشاره می‌کند، بسیار جای تامل دارد.

سخن‌وری هتاکانه رئیس دولت

وی در ادامه با بیان اینکه در 24 خرداد روحانی در سخنرانی خود بخشی از خطبه امام علی(ع) را می‌گوید و معتقد است که رهبر باید از قوه مجریه تبعیت کند و این یک سخن هتاکانه است، اظهار کرد: اگر بحث بر سر حکمت است پیغمبر از حضرت علی(ع) در روز غدیرخم بیعت کرد اما از کسی رای نگرفت.

این کارشناس مسائل سیاسی افزود: مشروعیت ارتباطی با رای مردم ندارد و مبنای مشروعیت پیغمبری بود که از سوی خداوند باید یک جانشین برای خود مشخص می‌کرد و این مشروعیت علی(ع) از سوی مردم نبود.

کرمی با اشاره به اینکه با این سخنان روحانی این مفهوم به دست می‌آید که بین وی و رهبری اختلاف نظرهای جدی وجود دارد، گفت: پس از این سخنان روحانی، موجب شد تا 25 خردادماه امسال تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا در سخنرانی خود تاکید کند که که ما از عناصری که در جمهوری اسلامی ایران به دنبال تغییر حکومت خود هستند حمایت می‌کنیم.

وی افزود: 26 خرداد ویکی لیکس سندی از کودتای 28 خرداد سال 32 منتشر می‌کند که سفیر آمریکا در ایران به آمریکایی‌ها نامه می‌زند که اگر زاهدی می‌خواهد بر حکومت بماند باید 5 میلیون دلار کمک برسانید و معنی این رفتار این است که اگر بخواهید پول و سرمایه خارجی که تمام دغدغه‌های دولت روحانی است وارد کشور ایران شود و روحانی بتواند از طریق سرمایه اقتصاذ کشور را نجات دهد، راهی جز تغییر رفتارهای حکومت اسلامی وجود ندارد.

مسئول فرهنگی بسیج دانشجوئی مازندران با اشاره به اینکه بر این مبنا روحانی باید رادیکال‌تر شود تا سرمایه خارجی به کشور بیاید، گفت: بر این اساس روحانی در 4 سال آینده تنها به شرطی می‌تواند سرمایه خارجی را به کشور وارد کند و تنش‌های آمریکایی‌ها را کاهش دهد که بتواند درباره تغییر رفتار حکومت اسلامی موفق شود و در این زمینه رادیکالی برخورد کند و این یک سناریوی آمریکایی است.

استدلال روحانی فلسفه عاشورا را زیر سوال برد

شکرالله رضازاده سخنگوی جمنا مازندران نیز در گفت‌و‌گو با بلاغ، اظهار کرد: حضرت علی(ع) این جمله را در یک شرایط مکانی و زمانی خاص، پس از درگذشت خلیفه سوم و روی آوردن مردم به ایشان بیان کرد.

وی افزود: حضرت علی(ع) به دلیل اتمام حجت با آنها که در زمینه حکومت الهی آن چیزی که منطبق بر دستورات الهی است مبنای اجرا می‌شود نه آنچیزی که جامعه تصور می‌کند، این سخنان را بیان کرده است.

سخنگوی جمنا مازندران با بیان اینکه مبنای حکومت‌داری در یک جامعه احکام الهی است و این حرکت حضرت علی اتمام حجت است، گفت: روحانی یک تحصیلکرده حوزه است و اینکه چرا نمی‌تواند این موضوع را تفسیر کند عجیب است.

رضازاده با تاکید بر اینکه نباید برای بیان یک جمله آن را منقطع کرد، افزود: این نوع استدلال یک غلط فاحش و از سوی یک روحانی بعید است.

آرای مردم با تنفیذ ولی فقیه اعتبار دارد

وی افزود: روحانی باید توجه کند که در کشوری رئیس جمهور شده است که باید قوانین جمهوری اسلامی را بپذیرد و در این زمینه در قانون تصریح شده است که فقط آرای مردم با تنفیذ ولی فقیه اعتبار دارد.

سخنگوی جمنا مازندران با تاکید بر اینکه وقتی وارد بازی می‌شوید به طور قطع قواعد آن را پذیرفتید، اظهار کرد: تصور می‌کنم روحانی باید از این سخنان دست بردارد چرا که امروز زمان تلاش و فعالیت برای رفع مشکلات مردم است اما وی علاقه‌ای به این کار ندارد و می‌خواهد افکار عمومی را مدیریت کند.

رضازاده با اشاره به اینکه افکار عمومی به دنبال تلاش و کار برای بهبود وضعیت جامعه است، تصریح کرد: روحانی رئیس جمهور است و مباحث آکادمیک را باید در حوزه و کلاس‌های درس مطرح کند، امروز در شان یک مسئول باید مشکلات مردم و جامعه مطرح و حل شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه حتی اگر این استدلال روحانی را بپذیریم، پس اعتراض‌های حضرت زهرا(س) بعد از وفات حضرت رسول و عاشورا زیر سوال می‌رود، گفت: حضرت زهرا در مکان‌های مختلف پس از پدر گفت که علی ولی و امام است، اگر حضرت علی در زمینه حکومت‌داری چنین استدلالی داشتند پس ما هم باید بپذیریم بنابراین این اشکال به حضرت زهرا نیز وارد است.

سخنگوی جمنا مازندران با بیان اینکه تحلیل روحانی یعنی اینکه باید به حضرت زهرا هم اشکال وارد کنیم، افزود: روحانی در واقع معترض می‌شود که چرا حضرت زهرا به خواست مردم احترام نگذاشت و رای آنها را نپذیرفت.

رضازاده گفت: بر اساس تحلیل روحانی حضرت زهرا باید بپذیرد و این عدم پذیرش یعنی مخالفت با جمله امیرالمومنین که باید گفت این سخنان از اساس غلط است.

وی افزود: با این تحلیل، باید گفت که چرا امام حسین با یزید جنگید، یزید که خواسته مردم بود، چرا امام حسین نپذیرفت.

روحانی رادیکال‌تر از همیشه

سخنگوی جمنا مازندران با اشاره به اینکه پذیرفتن این تحلیل یعنی زیر سوال بردن اعتراض‌های به حق حضرت زهرا و فلسفه عاشورا، گفت: با تحلیل روحانی اصل عاشورا زیر سوال است و وی باید به جای بیان این جملات هتاکانه به فکر بهبود معیشت و پیگیری وعده‌های انتخاباتی‌اش باشد.

به گزارش بلاغ، پس از آنکه برجام تابان روحانی در بهبود معیشت مردم ناکارآمد بود و تحریم‌های جدید سنا نیز نشان داد که برجام یک مرده بدون تحرک لگدخورده از آمریکایی‌ها است، روحانی تنها بازی با افکار عمومی و انحراف مسئله اصلی در نگاه مردم که همان رفع مسائل اقتصادی است را در دستور کار خود قرار داده و با تبدیل شدن به یک فرد رادیکالی، جملات انتحاری را بیان کرده که می‌تواند در نوع خود بسیار خطرناک باشد.

هر چند باید گفت تمام مردم کشور به جز برخی عناصر خود فروخته و ضدانقلاب زمانی که ماهیت انقلاب را در حال تغییر و خطر به ویژه از سوی داخلی‌ها ببینند به میدان می‌آیند و نسبت به آن تحرک موضع می‌گیرند، بنی صدر و فتنه‌های 78 و 88 نشانه‌های خوبی برای این اتفاق هستند.

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه