رئیس خانه صنعت و معدن کرمانشاه:

مالیات بر ارزش افزوده کرمانشاه با استان‌هایی مانند یزد و اصفهان برابر نباشد

شناسه خبر: NzE3NDE /

رئیس خانه صنعت و معدن استان کرمانشاه از اینکه مالیات بر ارزش افزوده در استانی کمتر توسعه یافته مانند کرمانشاه با استان‌هایی مانند یزد و اصفهان برابر است، انتقاد کرد.

تنکابن24 به نقل از خبرنگار ایسنا، جهانبخش شکری در نشست بررسی بازنگری قانون مالیات بر ارزش افزوده که امروز (27 خرداد) برگزار شد، با اشاره به مشکلاتی که قانون مالیات بر ارزش افزوده در کشور ایجاد کرده، گفت: این حق کرمانشاه نیست که با مشکلاتی که از گذشته تا به امروز داشته به اندازه یزد، اصفهان و ... مالیات بر ارزش افزوده 9 درصدی پرداخت کند.

رئیس خانه صنعت و معدن استان کرمانشاه خواستار اصلاح این روند شد و گفت: باید اصلاحی روی این قانون صورت گیرد که شرایط برای استان‌های کمتر برخوردار مانند کرمانشاه تسهیل شود.

در ادامه غفار محمدی دبیر اتاق تعاون استان کرمانشاه نیز قانون مالیات بر ارزش افزوده را مانعی برای تولید و اشتغال در کشور دانست.

وی خاطرنشان کرد: هرآنچه که اصلاح مورد نیاز است باید تا قبل از تصویب قانون جدید مطرح و پیشنهاد شود، زیرا اگر قانون جدید تصویب شود دیگر داد و بیداد فایده ندارد و برای چندین سال قابل اجرا خواهد بود.

محمدی یکسان بودن میزان مالیات برای همه استان‌ها را نیز ظلمی مضاعف در حق استان‌های کمتر برخوردار مانند کرمانشاه دانست.

 مجتبی صفایی نائب رئیس اتاق اصناف کرمانشاه نیز گفت: یکی از مهمترین مشکلاتی که قوانین ما در کشور دارند این است که قانون پس از تصویب بسته نمی‌شود و تعداد زیادی آیین‌نامه و بخشنامه به آن اضافه می‌شود. امیدواریم در قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده این مشکل وجود نداشته باشد و بجز در موارد خاص، قانون در چارچوب همان مفاد و بندهایی که دارد بسته شود.

صفایی معتقد است، تعدد آیین‌نامه‌ها و بخشنامه‌ها می‌تواند زمینه اعمال سیلقه‌ها را فراهم کند.

 

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه نیز گفت: قانون مالیات بر ارزش افزوده به بدترین شکل اجرا شد و جزو قوانینی بود که بیشترین تاثیر منفی را بر فضای کسب و کار کشور داشت.

به گزارش خبرنگار ایسنا، کیوان کاشفی در نشست بررسی بازنگری قانون مالیات بر ارزش افزوده که امروز (27 خرداد) در اتاق بازرگانی کرمانشاه برگزار شد، اظهار کرد: قانون مالیات بر ارزش افزوده قانون خوبی نبود که متاسفانه به بدترین شکل ممکن در کشور اجرا شد. این قانون جزو معدود قوانینی بود که بیشترین تاثیر منفی را بر فضای کسب و کار کشور داشت و آن را به سمت بد شدن پیش برد.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه با بیان اینکه این قانون اکنون در مجلس در دست بازنگری است، یادآوری کرد: این بازنگری در صورت تصویب برای حداقل 10 سال لازم‌ الاجرا خواهد بود.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران معتقد است، در این شرایط باید با همفکری پیشنهاداتی از سوی بخش خصوصی برای اصلاح این قانون و کاهش مشکلات و حتی بار روانی آن برای فضای کسب و کار کشور مطرح و این پیشنهادات با نمایندگان مجلس در میان گذاشته شود.

کاشفی ضمن ابراز نگرانی از روند بازنگری و بررسی این قانون، خاطرنشان کرد: در مرحله تدوین پیش نویس تا مراحلی از بخش خصوصی کشور از جمله اتاق بازرگانی و اتاق اصناف دعوت می‌شد، اما از جایی به بعد این دعوت صورت نگرفت و به نظر می‌رسد دوست ندارند بخش خصوصی بیش از این در خصوص بندها و مواد این قانون چانه زنی کند.


رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه تاکید کرد: متاسفانه به نظر می‌رسد همان مسائل کلیدی که در گذشته در قانون مالیات بر ارزش افزوده مشکل ایجاد می‌کرد اکنون هم در پیش‌نویس جدید دوباره تکرار شده است.

کاشفی با انتقاد از اینکه این قانون تیغ تیزی به دست ممیزی‌ها داده که خصوصا در بخش اعمال جرائم هرگونه می‌خواهند برخورد کنند و نظارتی هم روی فعالیت آنها صورت نمی‌گیرد، خاطرنشان کرد: قانون باید به گونه‌ای باشد که اگر ممیزی هم تخلف کرد، با آن برخورد شود.

وی سپس از چهار اشکال اساسی قانون مالیات بر ارزش افزوده یاد کرد و نبود شفافیت در برخی از بندهای قانون را از مهمترین این مشکلات برشمرد که باعث اعمال سلیقه‌ها می‌شود.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران دومین مشکل را نرخ مالیات بر ارزش افزوده دانست که برای همه انواع مشاغل و اصناف در ایران حداقل تفاوت را دارد و این در حالیست که در تمام کشورهای دنیا این تفاوت قابل توجه است.

کاشفی تصریح کرد: مشکل سوم این قانون نحوه پرداخت مالیات است، ما بسیاری از موارد را داریم که گاهی کاری برای یک بخش دولتی انجام شده، اما بعد از چندین ماه پول آن پرداخت شده و این در حالیست که مالیات بر ارزش افزوده آن باید در مدت سه ماه پرداخت شود.

وی از جرائم سخت و سنگین این قانون نیز به عنوان مشکل دیگری یاد کرد که دست ممیزی را بسیار باز می‌گذارد.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه گفت: در نهایت این قانون در آینده اقتصاد کشور بسیاراثرگذار است و اگر به درستی اصلاح نشود، می‌تواند مانند آنچه که ما امروز در کرمانشاه داریم کوچ سرمایه‌ها را در پی داشته باشد.


انتهای پیام

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه