معرفی بنای تاریخی تنکابن

مسجد امیراسعد بالااشتوج

شناسه خبر: NjcyOTA /

نخستین پدیده‌ای که در تحول معماری دولتی ایران نقش مهمی را بازی کرد، مسجد بود. مسجد امیر اسعد، در روستای بالااشتوج از توابع دهستان ييلاقی دوهزار بخش خرّم آباد شهرستان تنكابن قرارگرفته است و در سمت جنوب غربی آن و به فاصله چند متری از مدرسه روستای بالااشتوج واقع‌شده است.

به گزارش تنکابن24، نخستین پدیده‌ای که در تحول معماری دولتی ایران نقش مهمی را بازی کرد، مسجد بود. نخستین مسجدهایی که در دهه‌های نخستین پدید آمدند از آرایش بسیار ساده‌ای برخوردار بودند.

اين اثر در روستای بالااشتوج از توابع دهستان ييلاقی دوهزار بخش خرّم آباد شهرستان تنكابن قرارگرفته است و در سمت جنوب غربی آن و به فاصله چند متری از مدرسه روستای بالااشتوج واقع‌شده است.

 راه دسترسي به اثر، جاده خاكی می‌باشد كه فاصله آن تا جاده اسفالت دوهزار در سمت شرق آن 100 متر و فاصله تا مركز شهر تنكابن 28 كيلومتر است.

ساخت اين بنا مربوط به اواخر دوره قاجار بوده و مشهور به مسجد امير اسعد است و گويا توسّط وی احداث شده است.

 امير اسعد حاكم مقتدر محال ثلاث تنكابن در دوره اواخر قاجار بود. وی فرزند ارشد سپهسالار تنكابنی از رجال سياسی مشهور عهد قاجار و از ملاكين بزرگ ايران در آن زمان بوده است.

اين مسجد چهارضلعی بوده و داخل آن با گچ و بيرون آن با کاه‌گل اندود شده است. طول كلّي آن 15 متر و عرض آن 9 متر است. در ضلع جنوبی آن در دو طرف سه پلّه برای رسيدن به ايوان و كفش كن مسجد تعبیه‌شده است. در ديوار داخلي مسجد تعدادی طاقچه‌های تزئينی ايجاد کرده‌اند.

دو ستون هشت‌گوش چوبی در داخل مسجد قرارگرفته كه ارتفاع ميله ستون 3/2 متر و ضخامت سرستون 17 سانتيمتر و ضخامت پايه ستون‌ها 26 سانتيمتر است. سرستون‌ها بسيار پرکارند. در داخل مسجد و در قسمت ازاره به ارتفاع 1 متر کاشی‌کاری شده كه اين کاشی‌ها در پنج رديف و به‌صورت شش‌ضلعی است و در فاصله بين هر يك از گوشه‌های آن از کاشی‌های كوچك لوزی شكل استفاده‌شده است.

سربندی سقف بنا چوبی بوده و پوشش آن حلبی و به شيوه شيروانی می‌باشد كه در دامنه‌ها امتداد ستون‌های چوبی سقف را تزئین نموده‌اند. البتّه سقف اثر قبلاً لت به سر بوده كه بعداً تعويض و حلب به سر گرديد.

 

منبع: روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تنکابن

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه