تجلی توان شورا در روستای نعمت‌آباد

شناسه خبر: NjcwMTM /

اکثر قریب به‌اتفاق اقدامات صورت گرفته در روستای نعمت‎آباد که در قالب طرح‎های عمرانی و توسعه روستایی، نمود یافته و باعث تغییر، تحول و توسعه بنیادی آن شده، به فعالیت‎های چند سال اخیر شورای اسلامی روستا و تلاش، همت و برنامه‎ریزی اعضای آن برمی‌گردد. شورایی که از هیچ اقدامی دریغ نکرده و با تعامل مثبت با ادارات و دستگاه‎های اجرایی شهرستان، مجدانه پیگیر انجام امور و پیشبرد اهداف روستا است.

به گزارش تنکابن24، قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری، مصوب تیر ۱۳۶۲، روستا را چنین تعریف می‌کند: «روستا واحد مبدأ تقسیمات کشوری است» که ازنظر وضعیت طبیعی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی همگون بوده و با قلمرو معین ثبتی یا عرفی مستقل شناخته شود.

 

معرفی روستای نعمتآباد

روستای نعمتآباد از توابع بخش خرمآباد شهرستان تنکابن، با جمعیتی بالغ‌بر 4هزار نفر و مساحتی حدود 13هزار کیلومترمربع، یکی از بزرگ‌ترین روستاهای شهرستان و استان مازندران است.

این روستا با توجه به قرارگیری در جوار سلسله جبال البرز و منطقه کوهپایه و دارا بودن شرایط اقلیمی و محیطی مناسب، ضمن بهره‌مندی از منابع طبیعی چون جنگل و کوه و داشتن چشمانداز بسیار زیبا، یکی از روستاهای نمونه منطقه و استان مازندران و حتی کشور محسوب میشود.

 

تجلی توان شورا

روستای نعمتآباد با دارا بودن امکاناتی چون دو مسجد، مرکز بهداشتی و خانه بهداشت، مهدکودک، دبستان و دبیرستان، مرکز مخابرات، شرکت تعاونی و سه سردخانه و نیز یک هتل در حال احداث، ازجمله مناطق و روستاهای موردتوجه گردشگران و مسافران و همچنین از روستاهای بهرهمند و توسعه‌یافته به شمار میآید.

این روستا همچنین دارای یک سالن سرپوشیده ورزشی به مساحت 1100 مترمربع مجهز به امکاناتی چون دفتر ورزشی، رختکن جدا برای تیمها، نمازخانه، موتورخانه و سکوی تماشاگران است و علاوه بر آن دو زمین خاکی ورزشی فوتبال و والیبال به‌صورت محصور و همچنین یک پارک تفریحی و چهار مینیپارک با وسایل ورزشی ثابت دارد.

نعمتآباد با توجه به حاصلخیزی و مرغوبیت خاک و اهتمام کشاورزان و گل‌کاران آن، از گذشته تاکنون یکی از مهم‌ترین تولیدکنندگان گل و گیاه در منطقه و کشور محسوب میشود و به اذعان خریداران، تولید گل و گیاه روستایی در کشور از این منطقه آغاز شده است.

میدان و خیابانهای اصلی فراخ با بلوارهای زیبا و مناسب، کوچههای تعریض و آسفالت شده و نظم و انسجام محیط مرکزی یا بازار روستا، نعمتآباد را به محیطی امن برای ساکنین آن مبدل ساخته است. وجود قهرمانان مطرح در رشته‌های مختلف ورزشی در این روستا و نیز برگزاری مسابقات متنوع ورزشی به مناسبت ایام مختلف سال نظیر مسابقات طناب‏کشی، کشتی گیلهمردی و مسابقات منطقهای فوتبال گل‌کوچک که در ایام عید نوروز برگزار میشود، سبب شده تا نام نعمتآباد بیش‌ازپیش در شهرستان و منطقه مطرح‌شده و مورد توجه قرار گیرد.

از سوی دیگر، نام نعمتآباد با برگزاری مراسم مذهبی و حضور هیئتهای عزاداری آن در سطح منطقه، مورد شناخت و توجه است و حضور هیئت منظم و عظیم عزاداری آن، شوری دوچندان به مراسم می‌بخشد.

 

شورایی نمونه

اما به جرأت می‏توان گفت، اکثر قریب به‌اتفاق اقدامات و فعالیتهای صورت گرفته در روستای نعمتآباد که بیشتر در قالب طرحهای عمرانی و توسعه روستایی، نمود یافته و سبب رشد و پیشرفت و نیز باعث تغییر، تحول و توسعه بنیادی آن شده، به فعالیتهای چند سال اخیر شورای اسلامی روستا و تلاش، همت و برنامهریزی اعضای آن مرتبط بوده است.

شورایی که به شهادت اهالی روستا و اذعان تمام کسانی که از نزدیک شاهد رشد و توسعه این روستا بودند، از هیچ اقدامی دریغ نکرده و علاوه بر تعامل مثبت با ادارات و دستگاههای اجرایی شهرستان، با حضور و البته رایزنی با مدیران کل استان و نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، مجدانه و باقدرت، پیگیر انجام امور و پیشبرد اهداف روستا بوده است.

دراین‌بین نقش ریاست این شورا که عامل اصلی و تعیین‌کننده در انجام امور و وظایف شورا بوده، بر کسی پوشیده نیست. فردی که با حضور در تمام جلسات شهرستانی، استانی و کشوری و دفاع از حقوق و خواسته‌های روستائیان، توانسته علاوه بر پیشبرد اهداف خود و شورای اسلامی روستا، به نقطه اتکا و امیدی برای اهالی روستای نعمت‌آباد تبدیل شود.

 

رئیس شورای اسلامی روستای نعمتآباد

علیرضا قاسمی، رئیس شورای اسلامی روستای نعمتآباد و کارشناس رشته معماری که تنها 44 سال سن دارد، با 10 سال فعالیت در شورای اسلامی روستا، یکی از جوانان باسابقه درزمینهٔ فعالیت شوراها محسوب می‌شود.

وی که پیش از ورود به این عرصه، در انجمنهای ورزشی و هیئت عزاداری روستای نعمتآباد حضور مستمر داشت، در انتخابات شوراهای اسلامی سال 1386 به‌عنوان نفر اول توسط مردم برگزیده و وارد شورا شد. قاسمی با فعالیت صحیح، مناسب و مقتدر در دوره اول حضور خود در شورا توانست، انتظارات و خواستههای مردم را برآورده نموده و رضایت آنان را به دست آورد.

قاسمی همچنین در انتخابات شوراهای اسلامی سال 1392 نیز که حضورش نتیجه خواست و پیگیری مردم و اهالی روستا بود، توانست بار دیگر به‌عنوان نفر اول انتخاب‌شده و مجدداً مسئولیت ریاست این مجموعه را بر عهده گیرد. او از معدود رؤسای شوراهای اسلامی است که علاوه بر حضور مداوم و مستمر در مجموعه شورا و همچنین در سطح روستا، به‌طور مستقیم و عملی در کلیه فعالیتها و پروژه‏های عمرانی مشارکت داشته و افزون بر وظیفه نظارت و اجرایی، در موارد متعدد حتی هزینه و نیازهای انجام طرح و مصوبات را به‌صورت شخصی پرداخت ‌کرده است که صورتحساب و تراز مالی و لیست هزینههای شورای روستای نعمتآباد به‌خوبی گواه این مدعاست.

از دیگر خصوصیات مهم این رئیس شورا که سبب مقبولیت و البته محبوبیت وی در نزد مردم و اهالی روستا شده، مشارکت، همدلی و تعامل بسیار نزدیک و مناسب با مردم و استفاده از آنان در انجام امور روستایی است. قاسمی معتقد است، بهرهگیری از مشورت ریش‌سفیدان و کارشناسان روستا و استفاده از نظرات کارشناسان و متخصصان منطقه و استان از عوامل موفقیت وی در این عرصه بوده است.

وی با تأکید بر این مطلب که شوراهای اسلامی، نماینده مردم و مسئول مستقیم پیگیری حقوق آنان هستند، درباره‌ی اقدامات و فعالیت‌های شورای اسلامی روستا معتقد است، همه‌ی خدمات، طرح‌ها و فعالیت‌های انجام‌شده در روستای نعمتآباد، بر اساس برنامه‌ریزی و اصولِ طرح توسعه روستایی بوده که همه آن‌ها با مشاوره و همکاری اعضای شورا و طبق مصوبات، مشخص و انجام شده و اگر مشکلات مالی و تأمین اعتبار در میان نباشد، همه‌ی طرحهای عمرانی و خدماتی و... بدون فوت وقت و با جدیت ادامه خواهد داشت.

در پایان باید گفت، بیشک وجود چنین افراد متخصص، متعهد و با درایتی در نهاد مهم و تأثیرگذار شوراهای اسلامی شهرها و روستاها که جایگاه تصمیم‌گیری مردم بر سرنوشت خویش هستند، رشد، تعالی، عمران، توسعه و درنهایت آبادانی و پیشرفت را برای مردم آن منطقه به ارمغان خواهد آورد؛ اتفاقی که در روستای نعمت‌آباد به‌خوبی تجلی‌یافته است.

 

 

منبع: نشریه شالیزار، شماره هشتم

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه