عون: روابط با ایران مانع روابط عادی با جهان عرب نیست

شناسه خبر: NjE5ODc /

پس از مذاکراتی که رئیس جمهوری لبنان روز گذشته در ریاض با پادشاه عربستان داشت، به نظر می‌رسد که روابط عربستان و لبنان در مسیر خود به سمت آغازی جدید است. رئیس جمهوری لبنان گفت که پس از مذاکرات آنچه را که از تمایل عربستان برای حفظ امنیت، ثبات و شکوفایی لبنان و همبستگی میان مردمان این کشور پیش بینی می‌کرد، شنید و احساس کرد.

تنکابن 24 به نقل از ایسنا، میشل عون، رئیس جمهوری لبنان در مصاحبه با روزنامه‌ الشرق الاوسط در خصوص مذاکراتش با سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان گفت: من دیدم که روابط قدیمی می‌تواند هرگونه تکدری را که در گذشته شکل گرفته است، پشت سربگذارد. ما به صورت کاملا عادی و با آسودگی صحبت کردیم. من دیدم که پادشاه عربستان غیرتی نسبت به لبنان دارد که شاید بیشتر از غیرت برخی از لبنانی‌ها باشد. وی تاکید داشت که تمایل خود را برای حفظ ثبات لبنان و تسامح میان طائفه‌های لبنانی نشان دهد. من براین باورم که از این سفر به بعد همه چیز به حالت عادی خود بازگشته است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این اظهارات به معنای گشوده شدن صفحه‌ای جدید در روابط لبنان و عربستان است، تصریح کرد: بله، زمانی که این مرحله گذرا برود، ما مطمئن خواهیم شد که این امور ریشه‌ای در میان مردم لبنان نداشته است و بدیهی است که روابط صرف نظر از هرگونه تفاوت‌ها در خصوص مساله سوریه طبیعی باشد.

میشل عون در پاسخ به اینکه فضای گفت‌وگو با پادشاه عربستان چگونه بود، تصریح کرد: تصور کن که به خاطر چیزی تلاش می‌کنی و می‌بینی آن چیز آنطور که می‌خواهی انجام می‌شود. احساست چگونه خواهد بود. این چیزی بود که من کاملا احساس کردم. من آن تاکید بر ثبات و امنیت و شکوفایی لبنان و ادامه هم بستگی میان طائفه‌های لبنانی که می‌خواستند از سوی پادشاه عربستان ببینم احساس کردم.

وی در پاسخ به اینکه این بهبود روابط چگونه نمود پیدا می‌کند و اینکه آیا با بازگشت گردشگران و از سرگیری حمایت عربستان از لبنان انجام می‌شود یا خیر گفت: تصمیم درمورد بازگشت گردشگران گرفته شده است و مسائل باقی مانده این موضوع میان افراد زیربط دو کشور مورد بررسی قرار خواهد گرفت. مسائلی وجود دارد که باید مورد بررسی قرار گیرد همچون مساله بخش پروازها و مساله نمایندگی دیپلماتیک در سطح سفارت عربستان در بیروت و مسائل دیگر.

میشل عون با بیان اینکه رویکرد کاملا این است که روابط میان عربستان و لبنان به حالت عادی خود بازگردد در پاسخ به این سوال که آیا بر توازن‌های لبنانی مانعی برای بازگرداندن روابط لبنان و عربستان به سطح گذشته وجود دارد یا خیر گفت: به هیچ وجه مانعی وجود ندارد و شاهد این امر این است که روابط با عربستان به حالت عادی بازگشته است و من معتقدم که عربستان یک کشور محوری در حوزه خلیج فارس است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا روابط با ایران مانعی در مقابل مناسبات با جهان عرب خواهد بود، گفت: ما روابط عادی با ایران داریم و این روابط مانع روابط طبیعی با جهان عرب نمی‌شود. یک نکته‌ای است که نباید آن را نادیده گرفت و آن کمک ایران به حزب الله در چارچوب سیاست حمایت از مقاومت بوده است و این کمک به جنگ علیه تروریسم در سوریه تبدیل شده است و ممکن است این امور تا زمانی که ما نمی‌دانیم چقدر است، طول بکشد. در مرزهای لبنان دولت مسئول امنیت شهروندان و حفاظت از مرزها است و ما در خارج از مرزها بحران از توانایی لبنان پا فراتر می‌گذارد.

رئیس جمهوری لبنان در پاسخ به این سوال که آیا مساله کمک‌ها به ارتش لبنان را مورد بررسی قرار داد یا خیر گفت: این مساله میان وزرای دفاع دو کشور مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی در پاسخ به اینکه آیا مساله سفر به سوریه مطرح شده است گفت: تاکنون این مساله مطرح نشده است اما مشکلات میان لبنان و سوریه همچون مساله آوارگان وجود دارد، این بار سنگین است و هیچ کس به ما کمک نمی‌کند، باید تماس‌هایی برای حل مشکلات صورت بگیرد.

انتهای پیام

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه