زندانی سابق گوآنتانامو به سوریه رفت

شناسه خبر: NjE4ODA /

یک زندانی سابق گوآنتانامو به سوریه گریخته تا در کنار القاعده باشد.

تنکابن24،  به نوشته روزنامه دیلی تلگراف، این تروریست با نام "ابو مغیره البریتانی" با جزئیات تجربیات خودش در گوآنتانامو را نوشته است.

اگرچه هویت این مرد دقیقا مشخص نشده اما دست کم 16 انگلیسی و سکنه این کشور در این بازداشتگاه بوده‌اند.

مطالبی که این مرد نوشته این نگرانی را به وجود آورده که برخی از مظنونان تروریستی آزاد شده دست از ایدئولوژی‌های افراطی خود برنداشته‌اند و هنوز تهدیدی برای مردم و جامعه هستند. همچنین این نگرانی وجود دارد که غرامت پرداخت شده به این افراد می‌تواند برای کمپین‌های تروریستی آنها کمک باشد.

تمامی زندانیان گوآنتانامویی مرتبط با انگلیس حالا آزاد شده‌اند و مبلغ 20 میلیون پوند به آنها غرامت پرداخت شده است.

این پول از سوی آژانس‌های اطلاعات داخلی و خارجی انگلیس (MI5 و MI6) به این زندانیان داده شده که به دست نیروهای آمریکایی در این زندان مورد شکنجه قرار گرفته بودند.

البریتانی مدعی شده که چندین سال را در این زندان بوده که بیش از 700 تن از خطرناک‌ترین تروریست‌های جهان پس از 11 سپتامبر 2001 در آن زندانی بودند.

وی در مجله آنلاینی نوشته است: در سرزمین متبرک الشام هستم و حالا آزاد شده‌ام.

البریتانی دومین انگلیسی و زندانی سابق گوآنتاناموست که به سوریه گریخته تا در کنار گروه‌های تروریستی کار کند. در اکتبر 2016، گزارش شد که جمال الهریث، از منچستر به سوریه رفته تا به داعش بپیوندد.

الهریث در 2004 از گوآنتانامو آزاد شد. وی در قندهار و توسط نیروهای آمریکایی در 2002 دستگیر شده بود و از سوی دولت انگلیس مبلغ یک میلیون پوند غرامت دریافت کرد و گمان می‌رود که از این پول برای فرار به سوریه و کمک مالی به تروریست‌ها استفاده کرده باشد.

انتهای پیام

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه