رئیس انجمن صنفی کشت بافت گیاهی:

افزایش تولیدات مراکز کشت‌بافت واردات را کاهش می‌دهد

شناسه خبر: NjE3NzU /

رئیس انجمن صنفی کشت بافت گیاهی تولیدات مراکز کشت بافت به منظور کاهش واردات و بهینه سازی فرایند تولید را عامل تقویت توانمندی های مراکز دانست و گفت: حمایت از تامین هسته های اولیه و در اختیار قرار دادن هسته های اولیه به منظور تکثیر تجاری توسط واحد های کشت بافتی از دیگر عواملی است که به توانمند سازی مراکز می انجامد.

تنکابن 24 به نقل از ایسنا، ایرج رستگار برگزاری نخستین همایش ملی توانمندی های مراکز کشت بافت را عامل بسیار مهم و بسزایی در بیان توانمندی های تولیدی مراکز و در عین حال تعامل مطلوب تر بین مسئولین، مراکز و مصرف کنندگان دانست.

وی سیاست گذاری معاونت های تخصصی وزارت جهاد کشاورزی هم چون زراعت و باغبانی را در راستای استفاده بیش تر و مطلوب تر از تولیدات مراکز کشت بافت به منظور کاهش واردات و بهینه سازی فرایند تولید را عامل تقویت توانمندی های مراکز دانست و گفت: حمایت از تامین هسته های اولیه و در اختیار قرار دادن هسته های اولیه به منظور تکثیر تجاری توسط واحد های کشت بافتی از دیگر عواملی است که به توانمند سازی مراکز می انجامد.

رستگار خاطر نشان کرد: ارائه اطلاعات نیاز های کشور از استان های مختلف و محصولات متفاوت به منظور برنامه ریزی تولید مراکز کشت بافت و ایجاد شبکه ارتباطی – اطلاعاتی چند سویه جهاد های کشاورزی استان ها و مراکز با همکاری انجمن کشت بافت نقش بسیار موثری در تولیدات سالم سازی شده دارد.

رئیس انجمن صنفی کشت بافت گیاهی ایران افزود: حمایت از کاهش نرخ تسهیلات کم بهره یا بدون بهره به مراکز کشت بافت و بخشودگی بدهی مراکز کشت بافت با توجه به نقش بسیار حائز اهمیت این مراکز در خود کفایی، کاهش وابستگی و تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی است.

وی خاطر نشان کرد: استفاده از توانمندی مراکز کشت بافت در برنامه طرح جامع گیاهان دارویی به منظور تولید متابولیت های ثانویه و مواد موثره بر اساس برنامه های طرح جامع یک ضرورت اجتناب ناپذیر است که با تنظیم بازار گل و گیاه و کاهش واردات بر اساس استفاده از توانمندی مراکز کشت بافت به پویایی باغبانی ایران زمین خواهد انجامید.

گفتنی است نخستین همایش ملی توانمندی های مراکز کشت بافت با همکاری انجمن صنفی کشت بافت گیاهی ایران و معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در سالن نعمتی جم وزارتخانه برگزار خواهد شد.

انتهای پیام 

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه