افزایش مشارکت خراسان‌شمالی‌ها در پروژه بین‌المللی ترسیب کربن

شناسه خبر: NjE0MDc /

مدیر اجرایی پروژه بین المللی ترسیب کربن در خراسان شمالی گفت: مشارکت مردمی در توسعه روستاها مهمترین دست آورد این پروژه در استان بوده است.

 تنکابن24، احمد یزدانی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با اشاره به اینکه اجرای پروژه بین المللی ترسیب کرین از چند سال گذشته در شهرستان اسفراین آغاز شده و هم اکنون نیز ادامه دارد، افزود: این پروژه در 28 روستای این شهرستان و در مساحت 183 هزار هکتار اجرا شده که 12 هزار نفر را تحت پوشش خود قرار داده است.

وی با بیان اینکه هدف اصلی اجرای این پروژه اشتغال زایی نبوده است، ادامه داد: با اعطای وام های مشاغل خانگی افراد مستقر در روستاها توانسته اند مشاغل خود را توسعه داده و یا از رکود خارج کنند و در حقیقت این وام ها تسهیلاتی برای  کمک به اشتغالزایی بوده است.

یزدانی با اشاره به اینکه در راستای اجرای این طرح صندوق های خرد روستایی تشکیل شده است، اظهار کرد: تسهیلات ارائه شده مذکور از طریق این صندوق ها بوده که تاکنون هفت میلیارد ریال در قالب 200 فقره وام به روستاییان اعطا شده است.

وی تاکید کرد: مهمترین هدف اجرای این طرح بین المللی، انسجام روستایی و مشارکت روستاییان بوده که تاکنون نیز در این منطقه دست آورد خوبی داشته است و طرح های عمرانی که باید در این روستاها انجام شود با مشارکت 35 درصدی روستایی ها انجام شده است. به عنوان مثال در یکی از روستاها قنات آبی وجود داشته که بر اثر پوشیده شدن با تلی از خاک از مدار استفاده خارج شده و به علت نبود مشارکت در بین مردم روستا این قنات مرمت نشده است که در راستای اجرای این طرح این قنات دوباره در مدار مصرف قرار گرفت.

وی خاطرنشان کرد: در راستای اجرای طرح بین المللی ترسیب کربن در این روستاها گروه های توسعه ای تشکیل شده است که امر آموزش و توانمندی را در دستور کار خود قرار داده اند بطوریکه 100 نفر از بیسوادن روستایی نیز باسواد خواهند شد.

مدیر اجرایی پروژه بین المللی ترسیب کربن در خراسان شمالی با بیان اینکه این طرح با استفاده از اعتبارات استانی، ملی و بین المللی اجرایی می شود، گفت: در سال 2017، 75 هزار دلار از سوی UNDP اختصاص می یابد. این طرح در 12 روستای شهرستان جاجرم نیز اجرایی می شود و برای اجرای این پروژه در این شهرستان یک میلیارد ریال در نظر گرفته شده است.
انتهای پیام

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
مهمترین عناوین

کیمیا سامانه